מפקד נעם - יצאנו לדרך!

נדם קולה של המפלגה הדתית-לאומית

איך קרה שדווקא הגרעין הקשה של הציבור הדתי-לאומי, זה שמאס תמיד בבינוניות הדתית ובפרגמטיזם המפד"לניקי, הביא להקמתה של תשתית פוליטית חדשה, אשר שאיפותיה מסתכמות בשמירת התא המשפחתי הנורמלי והבטחת זהותה היהודית של המדינה גם בדור הבא?

רעיון הקמתה של מפלגת 'נעם' לא צץ ביום בהיר אחד, כמה שבועות לפני תאריך סגירת הרשימות לקראת הבחירות לכנסת. 'נעם' היא רעיון שעבר בראשם של רבים מבני הציונות הדתית והמסורתית בשנים האחרונות, שמבוכה אחר מבוכה מהתנהלות מפלגת הבית שלהם הביאה אותם לקבור סופית את הרעיון כאילו היא יכולה להיות נציגה אותנטית של תפיסת עולמם בכנסת.

המלכתם של בנט ושקד, לפני יותר מחמש שנים, יחד עם שינויים בניסוח חוקת המפלגה והחלפת שמה, הצטרפו להתנהלות מאוד מתמיהה בנושאים של דת ומדינה. תחת שרביטה של המפלגה הדתית-לאומית עלה לראשונה הרעיון להעניק חלק מרחבת הכותל לתנועות הרפורמיות. זו המפלגה שפתחה את הפתח הגדול ביותר בפני תנועות הלהט"ב למשרד החינוך והעניקה להם תקציב גבוה משמעותית מזה שהיו רגילות אליו. דווקא היא שדחפה פתרונות חדשים לסוגיית הגיור, כאלו שלא עולים בקנה אחד יחד עם דעת התורה.

יחד עם פרישתם של מנהיגי המפלגה במערכת הבחירות הקודמת התעוררה התקווה שהשינוי המיוחל הנה זה בא, והמפלגה הדתית-לאומית שוב תשמור על הנשמה של המדינה. אלא שבינתיים התברר שלא רק זהותם של ראשי המפלגה היא שמנעה בעדה מלדבוק בערכיה, כי אם מטרתה החדשה – ייצוג הולם לכלל הציבור הדתי-לאומי, שבו טמון כישלונה.

מי שסימן לעצמו כמטרה את ייצוג כלל הציבור הדתי-לאומי, שפרוס על פני המפה הערכית מגבעת שמואל ופתח תקווה, דרך עיירות הפיתוח ועד המושבים קשת ושומריה, לקח על עצמו משימה בלתי אפשרית ולא הגיונית. כשייצוג כלל הציבור הדתי-לאומי הפך להיות מטרת על, נגוזה האפשרות של המפלגה הדתית-לאומית לומר או לעשות משהו באיזשהו כיוון אידיאולוגי.

והימים, בל נשכח, הם ימי מלחמה. יהדותה של המדינה, שהייתה חלומם של יהודים במשך אלפי שנים, נתונה תחת מתקפה בחזיתות שונות. זה לא רק שהזהות הלאומית נמצאת בקרב מגננה וכל העדפה של אומתך מסומנת כשנאה גזענית חשוכה. זה לא רק ששמירת השבת במרחב הציבורי הפכה, בעזרתו האדיבה של קמפיין ממומן ומתוכנן היטב, להיות נטל וסבל לכל המדינה. המלחמה היא עוד הרבה יותר נוראית וגם יותר בסיסית. מעל ומתחת לפני השטח אנו עדים ושותפים לניסוי הגדול ביותר שנערך בחברה האנושית בכל העולם – מיטוט התא המשפחתי הנורמלי והצבת שלל דגמים שונים כחלופות שוות ערך. במערכת החינוך מלעיטים ילדים בערכים שעד לפני כמה שנים היו מוקצים מחמת מיאוס, ולא ברור מתי התכנסנו כולנו יחד והחלטנו לשנות את דעתנו כמדינה ביחס אליהם.

והמפלגה הדתית-לאומית? נדם קולה. אוי לה מלומר "עד כאן", שמא קצה אחד של מצביעיה ייצא מחוץ לרשותה, ואוי לה משתיקה, שכן חוששת היא מאיבוד הקצה השני שיסיר ממנו טליתה. ומדינת העם היהודי, מה יהא עליה? אה, היא… שתקים לעצמה מפלגה.

שמעה המדינה בעצתם, הלכה לה וקיבצה את מי שלא ניסה או מנסה לצאת ידי חובת כולם ואין לו בעולמו חוץ משמירה על הדברים הפשוטים ביותר של כל עם. האם נסובב את ההגה ימינה או לא, אמרה אותה קבוצה, זו כלל לא הסוגיה, כשיש מי שקודח חור בירכתי הספינה.

אנחנו כבר באיחור רב. הגיע הזמן שמישהו ייקח אחריות על הוואקום המסוכן הזה.


הרב דרור אריה בערוץ 7 – https://www.inn.co.il/News/News.aspx/410730

ממש נורמלי לשתף פוסטים.

שיתוף ב whatsapp
שיתוף ב facebook
שיתוף ב twitter
שיתוף ב telegram
שיתוף ב email
שיתוף ב print

טופס התפקדות למפלגת נעם

אני החתום/ה מטה מבקש/ת להצטרף ולהיות חבר/ה בנעם *

  • אני מצהיר/ה כדלקמן: אני אזרח/ית ישראל המצטרף/ת מרצוני למפלגת נעם אינני חבר/ה במפלגה אחרת, אני מקבל/ת את
    עקרונותיה הרעיוניים, הפוליטיים והארגוניים של נעם ומתחייב/ת לשמור ולקיים את הוראות החוקה והתקנון של מפלגת נעם
    * וכן את החלטות מוסדותיה
  • בעקבות המצב הנוכחי, דמי החבר לשנה זו עומדים על סך של 50 ₪ ליחיד/ה, 18 ₪ לצעירים (עד גיל 20), 100 ₪ לזוג, בחורי ישיבות אברכים ובנות מדרשה: יחיד 36 ₪ וזוג 72 ₪.
  • אני מודע לכך שהמחיר עכשיו הוא בהנחה בעקבות המצב, ושנה הבאה המחיר יהיה על סך של 96 ₪ ליחיד/ה, 36 ₪ לצעירים (עד גיל 20), 160 ₪ לזוג, בחורי ישיבות אברכים ובנות מדרשה: יחיד 50 ₪ וזוג 100 ₪ וכי שיעור דמי החבר השנתיים יקבע מעת לעת, בהתאם להחלטת הנהלת נעם.
  • אני מסכים/ה לקבל מנעם הודעות דואר אלקטרוני ו/או הודעות מסרון. כמו כן אני מאשר/ת לנעם להעביר לבעלי תפקידים
    במפלגה את שמי ואת הפרטים שלי לצורך יצירת קשר, לרבות את כתובת הדואר האלקטרוני שלי.

*נעם רשומה ברשם המפלגות כ- מפלגת לזוז